Język polski potrafi być trudny. Mimo, iż to nasz język ojczysty, chyba każdy z nas to przyzna. Trudno jest znaleźć osobę, której czasem nie sprawia on trudności. To piękny, ale trudny język. I chyba każdy przyzna rację w tej kwestii. Nie ma się więc co dziwić, że nawet jego znawcy czasem muszą sprawdzić pisownię czy znaczenie jakiegoś słowa. To zupełnie normalne, że korzystamy ze słowników. A nawet więcej. Tak powinno być. Nikt nie jest doskonały w kwestii języka. W jakich sytuacjach warto korzystać ze słowników? I z jakich warto korzystać? Dlaczego warto z nich korzystać? Oto kilka słów w tym temacie.
Rodzaje słowników
Ze słowników zawsze warto korzystać. A nawet należy z nich korzystać, aby mówić i pisać poprawnie. Nie inaczej jest z językiem polskim. Tym bardziej, że jest w nim tak wiele wyjątków. Dlatego dla osób uczących się go jest po prostu trudny. Okazuje się, że nie tylko dla nich stanowi nie lada wyzwanie. Sama nauka języka polskiego to jedno, a jego znajomość to drugie. Co prawda, uczymy się go od dziecka i powinniśmy znać się na nim jak mało kto. Jednak nie zawsze tak jest. Trudna pisownia, ortografia, to właśnie najczęściej sprawia nam kłopot. Jak sobie z tym poradzić? Czy są jakieś sprawdzone metody? Oczywiście, że są. I możecie być zaskoczeni jak proste są to zasady.
Wystarczy dobry słownik języka polskiego. A czym w ogóle jest słownik? Czy każdy zna jego definicję? Otóż, okazuje się, że nie. Czym zatem jest słownik? To zbiór wyrazów ułożonych alfabetycznie. Czy każdy będzie przydatny? A może są takie, które warto mieć szczególnie? Pewnie, że tak. Słowników jest naprawdę wiele. Który z nich wybrać? A może warto mieć każdy dostępny na rynku słownik? Otóż, niekoniecznie. Aby wiedzieć w jakich sytuacjach warto korzystać ze słowników, sprawdźmy jakie mamy ich rodzaje. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie są takie same. Wśród nich warto wybrać ten, po który będziemy najczęściej sięgać. Jak wybrać dobry słownik? Na co warto zwrócić uwagę? Czy na ilość haseł? A może na coś zupełnie innego? Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania? Okazuje się, że nie. Wybór słownika to nie taka prosta sprawa jak może nam się wydawać. Tym bardziej że na rynku mamy ich ogromny wybór. Jak wybrać ten najlepszy? Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Albo od osoby, która będzie z niego korzystała i w jakich sytuacjach. To właśnie tym powinniśmy się kierować wybierając rodzaj słownika. Jakie mamy do wyboru słowniki?
Warto przeczytać: Ile zarabia tłumacz literatury?
Kiedy warto korzystać ze słowników?
chyba każdy zna odpowiedź na to pytanie. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że słowniki ułatwiają nam życie. Są bardzo przydatne zawsze, gdy mamy problem z polszczyzną. Dlatego warto je mieć. Z jakich słowników warto korzystać? Ze wszystkich bez wyjątku. Jednak aby tak było sprawdźmy jakie mamy rodzaje słowników. Z pewnością ułatwi nam to wybór. Czy kierować się przy wyborze słownika? Czy ilością wyrazów, haseł? A może czymś zupełnie innym? Co warto wiedzieć kupując słownik? Przede wszystkim do czego będzie nam służyć. Jednak są takie, które zawsze warto mieć. To z pewnością słownik ortograficzny. To właśnie ten słownik każdy w domu powinien mieć. Jest absolutną podstawą jeśli chcemy poprawnie posługiwać się językiem polskim.
W jakich sytuacjach warto korzystać z tego słownika? W każdej, gdy mamy kłopot z językiem polskim. Kiedy warto z niego korzystać? Zawsze gdy nie wiemy jak pisać trudny wyraz. Zatem gdy nie znamy pisowni, sięgamy po słownik ortograficzny. Dzięki jego pomocy, nauczymy się poprawnej pisowni kłopotliwych wyrazów i wyrażeń. Jednak słownik ortograficzny to nie jedyny słownik, z którym możemy się spotkać na co dzień. Co prawda dziś, w dobie internetu coraz rzadziej sięgamy po te w wersji papierowej. Jeśli już chcemy skorzystać ze słownika raczej wybieramy ten internetowy. Ale po kolei. Żeby bowiem wiedzieć jak szukać w sieci, warto wiedzieć czego szukać. W jakich sytuacjach warto korzystać ze słowników? Już wiemy, że to zależy od sytuacji. Nie każdy słownik sprawdzi się zawsze. Ale to już wiemy. Skąd wiedzieć, który słownik wybrać? Czy zawsze po słownik sięgamy gdy mamy jakiś kłopot językowy? Okazuje się, że tak. Zasadniczo nikt nie czyta słownika dla rozrywki. Zwykle sięgamy po niego gdy pojawia się problem. I właśnie to, jakiego rodzaju mamy kłopot zależy po który słownik powinniśmy sięgnąć. Okazuje się, że nie każdy słownik ma tę samą treść.
Różne słowniki, różna zawartość
Już wiemy, że jest wiele słowników. I każdy z nich jest inny. Bo w każdym znajdziemy inne odpowiedzi na nasze pytania. Stąd warto wiedzieć kiedy z którego z nich korzystać. Zacznijmy od tego, że słowniki są różne. Znamy już zakres treści słownika ortograficznego. Teraz pora na kolejne. Aby poznać je bliżej, warto wiedzieć o nich coś więcej. Co zatem warto o nich wiedzieć? Najczęściej słowniki kojarzą nam się z językiem obcym. To po nie sięgamy najczęściej ucząc się języka. Jednak nie jest to jedyny podział słowników. Okazuje się, że istnieje też inny podział. Taki, który związany jest z językiem polskim.
Zasadniczo więc słowniki dzielimy na ogólne i specjalistyczne. Jak jest między nimi różnica? To oczywiście zakres treści i haseł. Te pierwsze zawierają słowa występujące w danym języku i objaśniają ich znaczenie. Mogą być to wielkie słowniki albo wręcz przeciwnie, małe. Różni je oczywiście ilość słów i objętość. Drugie zaś to słowniki, w których pojęcia są wybrane ze względu na określony zakres. Brzmi to nieco obco, zatem wyjaśnijmy tę kwestię. Okazuje się, że większość z nich znamy i często z nich korzystamy. Oto najważniejsze słowniki specjalistyczne:
- Słowniki frazeologiczne. To one gromadzą związki frazeologiczne i objaśniają ich znaczenie.
- Słowniki synonimów. Są bardzo pomocne w zastępowaniu wyrazów innymi słowami, które mają takie samo lub podobne znaczenie. Często takie słowniki są połączone ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych.
- Słowniki etymologiczne. Opisują one pierwotne, najstarsze znaczenie danego pojęcia oraz opisuje jego pochodzenie.
- Słowniki poprawnej polszczyzny, zwane też poprawnościowymi. O nich warto napisać więcej.
Najlepszy słownik poprawnej polszczyzny
Jak widać mamy wiele rodzajów słowników. I warto korzystać z nich jak najczęściej. Jednak jest jeden z nich, któremu warto poświęcić więcej uwagi. To słownik poprawnej polszczyzny. Co jest w nim tak wyjątkowego? Czym różni się od pozostałych? Kiedy warto z niego korzystać? Czy tylko gdy chcemy zachować poprawność wypowiedzi? Okazuje się, że to słownik wyjątkowy. To słownik języka polskiego, w którym znajdziemy odpowiedź na wszystkie pytania. Ten słownik zawiera nie tylko znaczenie wyrazów. Znajdziemy w nim coś znacznie więcej. To słownik, który opisuje rzeczywistość językową. Czyli to, jakiego języka używamy na co dzień. Pomaga zrozumieć kontekst i wyjaśnia dlaczego w pewnej sytuacji dane pojęcie jest błędne lub poprawne. Ten słownik jest po prostu niezastąpiony. To bardzo cenne źródło wiedzy. Dlatego warto z niego korzystać jak najczęściej. Jeśli będziemy stosować się do jego zasad, nikt nie zarzuci nam braku poprawności językowej.
Co jeszcze warto wiedzieć o słownikach? Kiedy z nich korzystać? I z których z nich? Czy lepszą opcją będzie wersja papierowa czy słownik internetowy? Tu zdania są podzielone. Miłośnicy internetu szybciej wybiorą tę drugą opcję. Pasjonaci książek, papierową. Czym te słowniki różnią się od siebie? A może mają tę samą treść i ilość haseł? Bez wątpienia słownik internetowy jest wygodniejszy od tradycyjnego. Nie musimy wertować stron w poszukiwaniu interesującego nas słowa. Poza tym oszczędzamy też miejsce na półce. Jednak warto rozsądnie wybrać publikację. Nie każdy słownik internetowy na takie miano zasługuje. Nie oznacza to jednak, że nie należy z nich korzystać. Róbmy to, ale z głową.
Jak widać ze słowników warto korzystać na co dzień. Dzięki temu mamy pewność poprawności językowej. A nic tak nie dodaje skrzydeł jak właśnie świadomość tego. Co prawda dziś mało osób zwraca uwagę na staranność i poprawność językową. Żyjemy szybko i mówimy półsłówkami. Bo nie mamy czasu na to, aby zastanowić się nad tym, co mówimy. A szkoda. Bo język polski jest naprawdę piękny i warto poświęcić mu więcej uwagi.
Może Cię także zainteresować: