Pilnie potrzebny lekarz! Opieka medyczna w Grecji

Grecja to jeden z doskonałych pomysłów na wypoczynek. Kusi nie tylko niesamowitym słońcem, przyjemnymi temperaturami, wspaniałymi widokami, ale również swoją historią, kulturą i oczywiście cudowną przyrodą. Podróżnicy mają tu wiele do zobaczenia, m.in.: Delfy z tzw. Świętym Kręgiem, Ateny, wpisane na listę UNESCO Meteory, miasteczko Vergina i wioskę Pella, Półwysep Athos zwany też Świętą Górą, Saloniki, Wąwóz Vikos, Monastyr Osios Loukas, Półwysep Pilion czy wioski Zagorochoria. Planowanie wyjazdu do takiego miejsca, to już przyjemność sama w sobie. Zanim jednak wyruszymy w drogę warto zastanowić się nad kwestią ewentualnej nagłej sytuacji, w której pilnie będziemy potrzebowali pomocy lekarza. Jak to mówią: przezorny zawsze ubezpieczony.

Zanim wyjedziesz: zabierz EKUZ

Od 1 maja 2004 roku Polska jako członek Unii Europejskiej stosuje przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społeczny.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia: dzięki przepisom unijnym, prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia z tytułu posiadania statusu świadczeniobiorcy w Polsce jest realizowane we wszystkich państwach stosujących przepisy o koordynacji.

Stąd jeśli wybierasz się na wakacje lub nawet na weekend do Grecji zabierz ze sobą EKUZ.

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na jej podstawie mamy prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia świadczonych przez lekarzy, przychodnie lub szpitale, które działają w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej w danym kraju.

Pojawia się od razu ważna kwestia, jak wyrobić kartę EKUZ?

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się wniosek do pobrania. Należy go pobrać i wypełnić. Następnie mamy kilka możliwości przekazania go do NFZ. Oto one:

  • E-mail: skanujesz wypełniony wniosek i wysyłasz go pocztą elektroniczną do oddziału wojewódzkiego NFZ,

  • Poczta Polska: wypełniony wniosek wysyłasz pocztą /ew. faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ,

  • Elektroniczna Skrzynka Podawcza: wypełniony wniosek wysyłasz przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP,

  • Osobiście idziesz do NFZ: możesz też wniosek złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.

Jeśli nie wiesz, który oddział lub delegatura jest właściwa dla ciebie, na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Teraz pozostaje już tylko odebrać kartę. Tu masz też kilka możliwości odbioru:

  • osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ,
  • na poczcie, jeśli w punkcie wniosku „Sposób odbioru karty” zaznaczysz pole: „Przesłać pocztą na adres”.

Pilnie potrzebuję lekarza

Potrzebujesz pilnie lekarza? Jak w ogóle uzyskać opiekę lekarza w Grecji?

Posiadając EKUZ masz prawo do bezpłatnej opieki medycznej, ale to oznacza, że możesz korzystać ze świadczeń lekarza, stomatologa lub ośrodka zdrowia, który należy do IKA (Zakładu Ubezpieczenia Społecznego) lub podpisał z nim umowę.

W jaki sposób możesz znaleźć lekarzy, stomatologów i ośrodki zdrowia, które oferują taką bezpłatną pomoc medyczną? Należy zapoznać się z ich listą. Znajdziesz je w lokalnym oddziale IKA. Warto też pamiętać o tym, że ośrodki zdrowia często znajdują się przy oddziałach IKA.

Dzwoń pod 184

Miej na uwadze to, że na wizytę w ośrodku zdrowia należy umawiać się dzwoniąc pod numerem telefonu 184. Numer ten dostępny jest z każdego miejsca Grecji.

W nagłych przypadkach oczywiście można zgłaszać się bez wcześniejszego umówienia się. Tutaj warto wiedzieć, że ośrodki standardowo przyjmują w godzinach 7.00 – 19.00. Wizyta u specjalisty w ośrodku zdrowia nie wymaga od was skierowania. Natomiast po godzinach przyjęć ośrodków zdrowia należy zgłosić się do szpitali IKA lub do placówek mających umowę z IKA.

112 – numer alarmowy

Jeśli otrzymacie skierowanie do publicznego szpitala lub kliniki przez lekarza z podpisaną umową z IKA, nie zapomnijcie poprosić go o tzw. „bilet” – jest on dowodem posiadania prawa do opieki zdrowotnej w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Natomiast jeśli zapomnicie o tym lub z jakiejś przyczyny go nie otrzymacie należy przedstawić EKUZ przy przyjęciu do szpitala i poprosić administrację o kontakt z oddziałem IKA. Przewóz karetką jest nieodpłatny, należy jednak mieć na uwadze, że za rutynowe przejazdy mogą zostać pobrane drobne opłaty.

Należy przedstawić EKUZ lekarzowi lub personelowi szpitala.

Ile zapłacę za świadczenia?

W zależności od miejsca czy placówki opłaty będą się od siebie nieznacznie różnic, ale podlegają zwrotowi. Pamiętać jednak należy o tym, że to my ponosimy koszty dodatkowych badań, np. prześwietlenia.

Uwaga: EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski oraz obowiązujących w Grecji opłat za świadczenia medyczne, dlatego aby uniknąć obciążenia tymi kosztami, wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Potrzebuję recepty

Receptę objętą refundacją może ci wystawić tylko lekarz, który ma umowę z IKA. Co więcej, jeśli już ją otrzymasz pamiętaj, że trzeba ją zrealizować w aptece objętej systemem IKA. Na wykupienie leków masz więc max. 2 dni.

Gdzie znaleźć apteki, w których zrealizujesz recepty objęte refundacją? Ich lista znajduje się w biurach IKA.

Chcesz lub nie masz wyboru – leczenie prywatne

Jadąc do Grecji należy mieć świadomość, że jest tu wiele miejscowości, dotyczy to zwłaszcza tych na wyspach, na których nie znajdziesz placówek z listy IKA.

Co zrobić w takiej sytuacji? Niestety mamy tylko jedną możliwość, należy udać się do najbliższej prywatnej placówki. Koszt wizyty u lekarza czy leczenia ponosimy z własnej kieszeni. Istnieje jednak możliwość, że IKA zwróci część tych kosztów. Należy więc w ciągu 3 dni od takiego zajścia udać się biura IKA, przedstawić rachunek i okazać EKUZ.

Jak uzyskać zwrot poniesionych kosztów?

O zwrot kosztów możesz ubiegać się już w Grecji. Poza tym możemy prosić o refundację po powrocie do Polski, należy udać się do oddziału NFZ.

Refundacja następuje po wypełnieniu wniosku, trzeba do niego załączyć następujące dokumenty:

  • oryginały dowodów zapłaty z perforowanymi numerami (perforacja oznacza, że rachunek wystawiła placówka publiczna),

  • oryginały recept (należy w aptece żądać ich zwrotu),

  • nalepki z opakowań lekarstw powinny zostać przyklejone na recepcie.

Tu uzyskasz informacje

Masz problem? Gdzie szukać informacji?

Wszelkie potrzebne ci informacje uzyskasz w lokalnych oddziałach IKA (Zakładu Ubezpieczenia Społecznego), bądź w instytucji łącznikowej, adres poniżej.

Idruma Koinonikon Asphaliseon (I.K.A.)

Odos Agiou Konstantinou 8

10241 Athens, Greece

Tel.: 0030 210 674 11 40, Fax. 0030 210 674 13 77

Strona: www.ika.gr