Najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego

Język niemiecki to jeden z najbardziej popularnych języków obcych, którego coraz częściej się uczymy. Niektórzy z nas uczą się go w szkole, inni na studiach. Ale tak naprawdę coraz częściej zaczynamy się go uczyć prywatnie, do własnych celów. Niekoniecznie musimy od razu zapisywać się do dobrej szkoły językowej. Uczyć się niemieckiego można też samodzielnie. Nauka języka obcego nigdy nie była prostsza niż dzisiaj. Na rynku jest wiele książek do nauki, z których możemy korzystać w domowym zaciszu. Dzięki prostym instrukcjom z dobrych podręczników, jesteśmy nawet w stanie opanować trudną gramatykę i słownictwo. Jeśli mamy problemy z wymową, dobry podręcznik do niemieckiego niemal zawsze ma dołączoną płytę CD z wybranymi zagadnieniami kursu.

Jeśli nie lubisz pracować w dużych grupach, możesz samodzielnie podjąć się nauki języka niemieckiego. Odrobina motywacji i samodyscyplina mogą przynieść naprawdę zaskakujące efekty. Dzięki temu rozwiązaniu można również zaoszczędzić czas i pieniądze. Aby jednak z sukcesem nauczyć się niemieckiego, warto sięgnąć po najlepsze książki do nauki niemieckiego. Pamiętajmy, jak ważna jest w niemieckim gramatyka. Jej prawidłowe opanowanie to połowa sukcesu. Warto zainwestować w podręcznik z ćwiczeniami gramatycznymi, repetytorium i oczywiście słownik. Oto kilka sugestii.

 

Warto przeczytać: Specyfika tłumaczeń niemieckich

Jakie są najlepsze książki do nauki gramatyki języka niemieckiego?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nauką niemieckiego, przede wszystkim poszukaj pozycji znanych wydawnictw edukacyjnych. Gramatyka to jedno z największych wyzwań podczas nauki języka niemieckiego. Jeśli chcesz opanować ją dobrze, sięgnij po sprawdzone propozycje księgarń lingwistycznych. Jeśli wybierzemy sprawdzone materiały, okazuje się, że gramatyka niemiecka nie jest taka trudna. Jest za to logiczna i “poukładana” . Jeśli ją zrozumiemy, jej opanowanie będzie naprawdę proste.

Jedną z najlepszych książek do nauki gramatyki języka niemieckiego jest “Wielka gramatyka języka niemieckiego”, poziom A1 – C1 wydawnictwa EDGARD. To doskonała propozycja dla każdego. W niej znajdziemy propozycje zarówno dla początkujących (poziom A1) jak i zaawansowanych w nauce niemieckiego (poziom C1). W bardzo przystępny sposób są tu wyjaśnione wszelkie niemieckie zawiłości gramatyczne i prosto opisane. Wszelkie reguły gramatyczne są uzupełnione przykładami. Książka posiada także wewnątrz liczne ćwiczenia utrwalające, klucz odpowiedzi i testy.

Jeśli szukasz świetnej książki do nauki gramatyki języka niemieckiego, dobrą pozycją jest także “Niemiecki kurs dla początkujących +CD” autorstwa D. Piotra, T. Sieleckiego (wydawnictwo LINDO). To książka dla wszystkich, którzy chcą zdobyć solidne podstawy językowe. Jej atutem są przydatne słówka i zwroty oraz gramatyka w pigułce. Dodatkowo proste objaśnienia, omówienie ćwiczeń i konsultacje z językowe niemieckich lektorów. W sam raz dla początkujących.

Inną polecaną książka do nauki gramatyki języka niemieckiego jest “Pokochaj niemiecki!” autorstwa Agnieszki Drummer wydawnictwa POLTEXT. To zgodnie z zapowiedzią okładki książki “szybka, skuteczna i przyjemna nauka języka niemieckiego”. Autorka jest nauczycielką języka niemieckiego, tłumaczką i autorką wielu podręczników do nauki języka. Ma niezwykły dar przekazywania czytelnikom konkretnej wiedzy gramatycznej w sposób bardzo przystępny.

Tak naprawdę najlepsza książka do nauki gramatyki języka niemieckiego powinna być dopasowana do stopnia zaawansowania kursanta. Nikt na początku nauki języka obcego nie lubi być zasypywany skomplikowanymi wyrażeniami. Zatem w dobrej książce do nauki gramatyki języka niemieckiego powinniśmy szukać prostych objaśnień i tematycznych przykładów. Zagadnienia gramatyczne powinny być wyjaśnione zwięźle i klarownie. Inaczej możemy do nauki niemieckiego się zniechęcić.

Pozostałe dobre książki do nauki gramatyki języka niemieckiego

Do nauki gramatyki języka niemieckiego z pewnością warto również sięgnąć po inne książki. Szczególnie się przydadzą do powtórek przed maturą czy egzaminami. Chętnie korzystają z nich także studenci filologii. Oto topowe pozycje.

  • “Repetytorium leksykalno – tematyczne. Niemiecki” – poziom A2 – B1 wydawnictwa EDGARD
  • “Nowe repetytorium z gramatyki języka niemieckiego” Stanisława Bęzy
  • “Wir Lernen Deutsch” Henryka Domińczaka
  • “Gramatyka języka niemieckiego z ćwiczeniami” wydawnictwa PWN

Oczywiście sprawdzonych książek do nauki gramatyki języka niemieckiego jest znacznie więcej. Warto wybierać te, które oprócz regułek gramatycznych dają też możliwość ćwiczenie słówek i popularnych zwrotów.

Jak wybrać książkę do nauki gramatyki języka niemieckiego?

Jeśli nadal macie problem, którą z książek wybrać, na koniec jeszcze słówko w tym temacie. Jeśli zamierzasz uczyć się samodzielnie niemieckiego, sprawdź swoje możliwości. Nie musisz od razu decydować się na tę czy inną książkę, tylko dlatego że jest popularna. Dobra książka do gramatyki języka niemieckiego powinna być prosta. Wkuwanie skomplikowanych regułek każdego może przyprawić o ból głowy. Jeśli chcesz naprawdę nauczyć się gramatyki języka niemieckiego, poznaj różne książki.

Dobrym pomysłem jest także uzupełnianie nauki dodatkowymi pomocami. Świetnie na tym polu sprawdzają się fiszki, które pomagają w intuicyjnym uczeniu się. Każdy powinien odkryć własną metodę na naukę gramatyki języka niemieckiego. Inaczej przyswajamy słówka, zasady i idiomy. Tylko od nas zależy która metoda będzie dla nas najkorzystniejsza.

Poszukując dobrych podręczników, samouczków i innych materiałów do nauki gramatyki języka niemieckiego przede wszystkim należy określić swoje oczekiwania. Nie każda rekomendowana książka do gramatyki niemieckiej będzie je spełniała. Może okazać się, że któraś z książek, mimo świetnych rekomendacji nie będzie tą najlepszą dla nas. Pamiętajmy, że podręczniki do nauki języków obcych tworzone są dla konkretnych odbiorców. Inaczej uczymy się niemieckiego będąc w przedszkolu, inaczej w szkole, a jeszcze inaczej w domu. Dlatego tak ważne jest określenie własnych oczekiwań i możliwości. Może być i tak, że konkretna książka do nauki na danym etapie nauki jest zbyt trudna albo wręcz przeciwnie, banalna.

Nie ma jednej, sprawdzonej metody na naukę języka niemieckiego. Tak samo nie ma jednej książki, która błyskawicznie pomoże nam osiągnąć umiejętności językowe. Do tego potrzeba o wiele więcej. Nie tylko systematycznej pracy, samodyscypliny i chęci poszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dobra książka do nauki gramatyki języka niemieckiego może nam wyłącznie to ułatwić. Reszta zależy tylko od nas.

Wybór dobrej książki do nauki gramatyki języka niemieckiego nie jest łatwy. Wydawnictwa kuszą świetnymi ofertami, jednak jak wybrać tę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb? Doskonałym pomysłem jest tworzenie własnej top listy książek do samodzielnej nauki. Skąd brać inspiracje? Dobrym rozwiązaniem jest śledzenie blogów tematycznych i dyskusji na fachowych forach internetowych czy zasięgnięcie opinii znajomych, którzy już uczyli się niemieckiego.

Zawsze też pozostaje sprawdzona metoda “prób i błędów”. Polecamy sprawdzenie najwyżej notowanych w rankingu kursów do nauki niemieckiego i podręczników. Własna, subiektywna opinia może okazać się cenniejsza niż marketingowe sugestie księgarń. Autorska lista naszym zdaniem, najlepszych książek do nauki gramatyki języka niemieckiego może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Nauka języka obcego zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Tylko od naszej organizacji pracy oraz doborze odpowiednich materiałów dydaktycznych zależy nasz sukces. Szukanie najlepszych podręczników do nauki języka niemieckiego może być równie ekscytujące jak sama nauka.

O tym, że warto uczyć się języków obcych wie chyba każdy, bez względu na wiek. Poznawanie nowych języków to nie tylko doskonalenie już zdobytych umiejętności, ale także doskonały trening dla mózgu. Bez względu na to, czy jesteśmy dopiero na początku swojej przygody z językiem, czy osiągnęliśmy już mistrzostwo. Nauka języka może być naprawdę pasjonująca. Tym bardziej, gdy uczymy się dla przyjemności. Stawiajmy więc na aktywne uczenie się, wykorzystując także niekonwencjonalne metody nauki. Wszak nie ma jedynie słusznej i efektywnej metody na niemiecką gramatykę. Dlatego stwórzmy własną, dzięki której jej opanowanie będzie proste, łatwe i satysfakcjonujące. W końcu nauka języka obcego ma być przede wszystkim przyjemna!

 

Może Cię także zainteresować: