Kiedy kupujemy komputer w Polsce nie mamy od razu możliwości pisania niemieckich znaków na klawiaturze. Dla osób uczących się niemieckiego wydaje się być to nieodzowne. Trudno się dziwić. Każdy z nas lubi wygodę i proste rozwiązania w życiu i pracy. Jak na klawiaturze wpisać ö czy β ? W każdym przypadku spotykamy się z koniecznością zastosowania niemieckich znaków diakrytycznych, tak charakterystycznych dla języka niemieckiego. Problem jest tym bardziej aktualny gdy mieszkamy w Niemczech i na co dzień posługujemy się językiem niemieckim. Chociażby pisząc e-maile do rodziny.
Co zrobić, jeśli nasz laptop nie jest przystosowany do pisania po niemiecku? Czy można zmienić klawiaturę polską na niemieckojęzyczną? Jak pisać po niemiecku na klawiaturze, kiedy konieczne jest umlaut? W pierwszej chwili może wydawać się to barierą nie do pokonania. Ale tak naprawdę nie jest to tak trudne jak mogłoby się wydawać. Poniżej proponujemy kilka sprawdzonych sposobów jak pisać po niemiecku na klawiaturze.
Czy pisanie po niemiecku na klawiaturze jest skomplikowane?
Wcale nie. Warto znać podstawowe klawisze na klawiaturze i ich funkcje. Do każdego pisania, nie tylko po niemiecku najważniejsze są:
- shift – czyli zmiana. Umożliwia on zmianę liter z małych na duże. Pozwala tez na zmianę górnego znaku na pasku cyfr umieszczonych na górze klawiatury. Po przyciśnięciu go np. z cyfrą 3 uzyskujemy #.
- Ctrl – oznacza kontrolę. Najważniejsze skróty z tym klawiszem to Ctrl+a (zaznaczenie tekstu), Ctrl+c (skopiowanie tekstu) i Ctrl+v – wklejenie tekstu do drugiego dokumentu.
- Alt – czyli zmieniać. Dzięki niemu zmieniamy funkcję niektórych klawiszy. Warto wiedzieć, że inaczej działa alt z prawej, a inaczej alt z lewej strony klawiatury. Klawisz alt prawy pozwala na pisanie polskich liter jak np. ą, ę, ś.
Jak widać wystarczy nauczyć się funkcji najważniejszych klawiszy, aby pisanie po niemiecku było łatwiejsze. Niemieckie znaki na polskiej klawiaturze mogą pojawić się bez konieczności kupowania niemieckiej klawiatury.
Warto przeczytać: Dysleksja i wady mowy a praca tłumacza
Pierwszy sposób pisania po niemiecku na klawiaturze
Najbardziej popularną metodą pisania po niemiecku na klawiaturze jest korzystanie z klawiszy numerycznych. Jak z nich korzystać? Oto najważniejsze skróty z zastosowaniem klawiszy funkcyjnych i cyfr. Otóż, należy przytrzymać lewy alt i wpisać kod niemieckiej litery.
ä – 132
Ä – 142
ö – 148
Ö – 153
ü – 129
Ü – 154
ß – 225
Po wpisaniu kodu cyfrowego wystarczy puścić przycisk alt i gotowe. Na początku kody mogą się mylić, ale po kilku próbach z pewnością opanujemy je do perfekcji.
Jak pisać po niemiecku na klawiaturze – drugi sposób
Równie znaną metodą pisania po niemiecku na klawiaturze jest zmiana języka. Jeśli nasz komputer jako język docelowy ma polski, można go zmienić na niemiecki. Wystarczy w Microsoft Word ustawić język tekstu na niemiecki. Gdy piszemy program podkreśla na czerwono błędy. Wówczas prawym przyciskiem myszy sprawdzamy poprawność słowa, klikamy w to, które jest napisane dobrze i już. Metoda zmiany języka tekstu jest dość czasochłonna i nie sprawdza się przy pisaniu krótkich tekstów. Jednak, gdy na co dzień piszemy po niemiecku, warto poświęcić chwilę aby dopasować pisownię do tego języka. Pisząc na smartfonie rozwiązanie problemu jest prostsze. Wystarczy przełączyć funkcję języka. Pisząc program podpowiada słowa, więc pisanie po niemiecku jest naprawdę łatwe.
Trzeci sposób pisania po niemiecku na klawiaturze – znajdź symbole
Jeśli pierwsze dwa sposoby pisania po niemiecku na klawiaturze wydają się zbyt skomplikowane, jest jeszcze jedna znana metoda pisania. Wystarczy w programie word z górnego praska wybrać zakładkę “wstawianie”. Po rozwinięciu funkcji przypisanych temu zadaniu, na końcu listy (w lewym górnym rogu) pojawi się hasło “symbole”. Wystarczy zaznaczyć w rozwiniętej liście interesującą nas literę. Jeśli nie pojawi się ona w pierwszym rozwinięciu, można zaznaczyć “więcej symboli”. Wówczas zaznaczamy literę, którą chcemy przenieść do tekstu i zaznaczyć “wstaw”. Dzięki temu bez konieczności wgrywania niemieckiego możemy używać niemieckich znaków specjalnych na polskiej klawiaturze.
Jeśli nie chcemy pamiętać wszystkich zasad pisania na klawiaturze po niemiecku, można skorzystać z jeszcze jednej metody.Wystarczy wszystkie używane w niemieckim znaki diakrytyczne skopiować do dokumentu word i korzystać z nich podczas pisania. Wówczas wystarczy jedynie zaznaczyć interesującą nas niemiecką literę, wcisnąć ctrl+c i przenieść ją do tworzonego tekstu dzięki skrótowi ctrl+v.
Jak widać, pisanie po niemiecku na klawiaturze wcale nie jest zabiegiem skomplikowanym. Jeśli dostosujemy język pisania albo nauczymy się przydatnych skrótów, możemy pisać po niemiecku równie płynnie jak po polsku. A którą metodę wybrać? Zależy tylko od nas i naszych preferencji. Każdy z nas lubi wygodę, więc te najbardziej komfortową przystosujmy do naszego pisania po niemiecku na klawiaturze. To naprawdę nic trudnego. Wystarczy odrobina determinacji i … praktyczne ściągi. Dzisiejsze sposoby na pisanie po niemiecku na klawiaturze oczywiście nie są jedynymi. Są za to najprostsze i najpopularniejsze. Warto sprawdzić i samemu przekonać się, jak dzięki nim można szybko opanować pisanie po niemiecku na klawiaturze.
Może Cię także zainteresować: