Ile kosztuje tłumaczenie języka chorwackiego?

Czy tłumaczenia języka chorwackiego są drogie? Ile kosztuje takie tłumaczenie? To jedno z pierwszych pytań klienta biura tłumaczeń. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę na czym tłumaczenie polega. Wiele osób uważa, że to prosta sprawa. W końcu wystarczy znać język obcy, żeby przetłumaczyć tekst. Nic z tych rzeczy. Sama znajomość języka to za mało, aby być tłumaczem. To zupełnie inna historia. Dlaczego? W końcu tak wiele osób zna angielski, ale nie każdy z nich jest tłumaczem. Tak samo jest z językiem chorwackim. To, że dana osoba go zna nie czyni z niego tłumacza. Ile więc kosztuje tłumaczenie języka chorwackiego? Co warto wiedzieć w tej kwestii? Czy musimy liczyć się z dużym wydatkiem? A może wcale nie? Sprawdźmy to więc. Oto kilka słów w tym temacie.

Kilka słów o języku chorwackim

Ile kosztuje tłumaczenie języka chorwackiego? Z pewnością chcesz znać odpowiedź na to pytanie. Zanim jednak poznamy ceny takich tłumaczeń, warto wiedzieć nieco więcej o samym języku chorwackim. Zatem, co każdy z nas powinien o nim wiedzieć? Czy jest łatwy, czy trudny? To zależy od punktu widzenia. Jak to możliwe? A jednak. Bo tak naprawdę czy jakiś język jest łatwy czy nie, zależy od nas samych. I od tego, czy chcemy się go nauczyć. A jak jest z językiem chorwackim? Zacznijmy jednak od początku. Co warto o tym języku wiedzieć? Sporo. Jedną z tych ważnych spraw jest to, że jest językiem słowiańskim, jak również reszta podobnych do niego języków z krajów byłej Jugosławii. Których konkretnie? Chociażby języka serbskiego. Ale nie tylko, bo także języka bośniackiego. Te języki łączy coś więcej niż wspólna historia.

Wróćmy jednak do języka chorwackiego. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Otóż, w tym języku mówi około 6 mln ludzi, co stanowi jedynie 0,1% osób na świecie. Chorwacki jest językiem urzędowym nie tylko Chorwacji, ale także w Bośni i Hercegowinie czy Czarnogórze. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Chorwacki zapisywany jest alfabetem łacińskim. Dlaczego to tak wyjątkowe? To proste. Wcześniej bowiem była to głagolica. Czy zatem jest trudny do tłumaczenia? I tak i nie. A czy jego tłumaczenia są drogie? Sprawdźmy to.

Warto przeczytać: Co się składa na cenę tłumaczenia?

Koszt tłumaczenia języka chorwackiego

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje tłumaczenie języka chorwackiego? Z pewnością. W końcu każdy z nas chce wiedzieć, ile zapłaci za taką usługę. Czy takie tłumaczenie jest drogie? A może wcale nie? Okazuje się, że nie jest łatwo podać konkretną cenę. Dlaczego? Bo na jego koszt składa się wiele czynników. To one mają największy wpływ na cenę tłumaczenia. Co konkretnie? Czy sama znajomość języka wystarczy? No nie. Gdyby tak było każdy byłby tłumaczem. Na szczęście, mimo iż wiele osób zna język chorwacki, tłumaczem nie jest. Dlatego tłumaczenie warto powierzyć do dobre ręce. Czyli komu? Tłumaczowi z biura tłumaczeń. To on zna się na języku chorwackim jak mało kto. Tylko w ten sposób mamy pewność wysokiej jakości tłumaczenia na język chorwacki czy z tego języka. A jaki jest koszt tłumaczenia z języka chorwackiego na polski? Czy taki sam jak z języka polskiego na język chorwacki? Z jakim kosztem musimy się liczyć? To zależy. Od czego? Choćby od rodzaju i czasu realizacji tłumaczenia. W końcu czas to pieniądz. Każdy świadomy klient biura tłumaczeń powinien to wiedzieć. A teraz pora na konkrety.

Tłumaczenia języka chorwackiego – to warto wiedzieć

Jaki jest koszt tłumaczenia? Jeśli myślisz, że od razu znajdziesz odpowiedź na to pytanie, to się mylisz. Bo nie ma tu jednej ceny. Jak to możliwe? Tak, po prostu. Każde tłumaczenie ma bowiem swoją cenę i cennik. Już wiemy, że na koszt tłumaczenia składa się wiele rzeczy. Kolejną z nich jest rodzaj tłumaczenia. Inny cennik jest zawsze dla tłumaczeń pisemnych, inny dla tłumaczeń ustnych, a jeszcze inny dla tłumaczeń przysięgłych. Zacznijmy od początku. Jako pierwsze pod lupę weźmy tłumaczenia zwykłe. To właśnie takie usługi najczęściej są oferowane na rynku. Zatem, ile kosztuje takie tłumaczenie? Czy jest drogie czy tanie? Chcesz poznać ceny? Na pewno. Więc, ile kosztuje takie tłumaczenie? Z chorwackiego na polski możemy już mieć tłumaczenie 1 strony w cenie 40 zł – 45 zł. W drugą stronę, czyli na język chorwacki koszt to około 50 zł za 1 stronę. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy też i wyższych cen. Jasne, że są. Jednak zatrzymajmy się na chwilę.

Cena za takie tłumaczenie liczona jest według znaków ze spacjami lub bez nich. Dlatego warto kwestię tę sprawdzić w biurze tłumaczeń. Niektóre biura liczą 1 stronę jako 1800 znaków ze spacjami, inne zaś za stronę uznają 1500 znaków bez spacji. Jaka jest różnica? Tak naprawdę żadna. Bo 1800 znaków ze spacjami to tyle samo co 1500 znaków bez spacji. Jeśli chcesz poznać szczegóły, poproś o wycenę usługi. W ten sposób poznasz konkretną cenę tłumaczenia.

A tłumaczenia ustne, jaką mają cenę? Tu stawki są zupełnie inne. Ich cena liczona jest za godzinę pracy tłumacza. Jaki jest więc cennik tłumaczeń ustnych? Także nie jest stały. Znajdziemy oferty już od 150 zł za godzinę jak i za 200 zł za godzinę tłumaczenia. Przy czym warto wiedzieć, że tłumaczenie symultaniczne ma inne stawki. Tu ceny zaczynają się od 160 zł w górę.

Tłumaczenie przysięgłe języka chorwackiego – jakie są ceny?

Tu sytuacja wygląda nieco inaczej. Czy to oznacza, że mamy jeden, stały cennik za takie tłumaczenia? Co prawda nie, ale możemy ją łatwo obliczyć samemu. Jak? Okazuje się, że jest to prostsze niż nam się wydaje. Wiele osób uważa, że stawki za tłumaczenie dokumentów są skomplikowane i nie sposób obliczyć je samemu. A tymczasem wcale tak nie jest. Z czego to wynika? Jak obliczyć koszt takiego tłumaczenia? To proste. Okazje się, że tak jak przy tłumaczeniu zwykłym, stronę tłumaczenia przysięgłego tworzy określona liczba znaków ze spacjami. O ile jednak przy tych pierwszych liczba znaków może być różna. Już wiemy, że może to być 1500 czy 1800 znaków ze spacjami lub bez nich. Dlatego tak trudno jest samodzielnie wyliczyć cenę usługi językowej. Zupełnie inaczej sprawa wygląda przy tłumaczeniach przysięgłych. Tu stronę tłumaczeniową także tworzy pewna liczna znaków ze spacjami. Tyle, że jest to stała ich ilość. To zawsze 1125 znaków ze spacjami albo jak kto woli 25 linijek po 45 znaków każda. I tyle warto na ten temat wiedzieć.

Jednak, gdy przechodzimy do cen tłumaczenia z języka chorwackiego i na język chorwacki, sprawa się komplikuje. Dlaczego? Bo podobnie jak w przypadku pozostałych tłumaczeń, nie ma jednej stałej stawki na rynku. To, ile zapłacimy za tłumaczenie przysięgłe języka chorwackiego zależy tak naprawdę od biura. A jakie ceny mamy na rynku? Jak bardzo są wysokie i dlaczego jest tak drogo? Okazuje się, że ceny są do siebie dość zbliżone. Otóż, 1 stronę tłumaczenia z języka chorwackiego możemy mieć już od około 50 zł – 60 zł. Taniej wypadają tłumaczenia z języka chorwackiego, które możemy mieć już jak wiemy za ok. 60 zł za 1125 znaków ze spacjami. Droższe są tłumaczenia z języka polskiego na język chorwacki. Te możemy już mieć za około 69 zł – 70 zł za 1 stronę. To oczywiście jedynie stawki orientacyjne. Ostateczna cena może być zupełnie inna, Zależy ona od ilości dokumentów, ich jakości i trybu tłumaczenia.

Profesjonalne tłumaczenia kluczem do sukcesu

Czy tłumaczenie języka chorwackiego można zrobić samemu? Zasadniczo tak. W końcu wystarczy mieć pod ręką dobry słownik i jakiekolwiek pojęcie o języku? No nie. To, że znamy język chorwacki nie czyni z nas tłumacza. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował swoich sił jako tłumacz. Praca nad przekładem językowym to nie lada wyzwanie. Dlatego tłumaczenie z i na język chorwacki warto powierzyć specjalistom. Oczywistym jest, że usługi tłumaczeniowe do tanich nie należą. Tym bardziej że cena cenie nierówna. Tak samo jak tekst czy rodzaj tłumaczenia. Inną cenę mają tłumaczenia zwykłe, a inną tłumaczenia specjalistyczne. Te ostatnie zawsze są droższe o około 30 %. To zupełnie normalne. W końcu wiedza kosztuje. W ten sposób tłumacz ceni siebie i własne umiejętności. Bo dobre tłumaczenie zawsze się obroni. To także nasza wizytówka wobec klientów czy kontrahentów zagranicznych. Dlatego tu nie powinno być żadnych wątpliwości. Tylko profesjonalne tłumaczenia z języka chorwackiego lub na język chorwacki są dziś naszą marką.

Zatem, ile kosztuje tłumaczenie języka chorwackiego? Już wiemy, że nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi na nie. Wiedza kosztuje i z tym musimy się liczyć. A może jednak poszukać tanich tłumaczeń języka chorwackiego? Czy takie w ogóle są? Oczywiście, że tak. Jednak warto szukać promocji w dobrych biurach tłumaczeń. Bo to, że ktoś właśnie wrócił z kilkuletniego pobytu w Serbii nie czyni go jeszcze tłumaczem ani języka serbskiego ani chorwackiego.

Może Cię także zainteresować: