Chorwacja ma strategicznie położenie, leży na skrzyżowaniu Europy Środkowej, Bałkanów i Adriatyku, a także w pobliżu Morza Śródziemnego. Graniczy z Węgrami, Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, Słowenią i Morzem Adriatyckim. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaklasyfikował Chorwację jako wschodzącą i rozwijającą się gospodarkę, a Bank Światowy określił ją mianem gospodarki o wysokim dochodzie. Po zażegnanym kryzysie gospodarczym stała się dla przedsiębiorców interesującym punktem na mapie Europy.
A może biznes w Chorwacji…?
„Sekretem biznesu jest wiedzieć to, czego nie wiedzą inni”
(Arystoteles Onassis)
Chorwacja, która większości z nas kojarzy się ze słońcem i wakacyjnymi wyjazdami jest naprawdę ciekawą perspektywą dla każdej osoby myślącej o założeniu firmy. Dlaczego?
Przyjrzyjmy się najpierw temu krajowi z szerszej perspektywy:
-
4,5 mln mieszkańców,
-
5835 kilometrów linii brzegowej, z tego 4058 km tworzą wyspy i rafy,
-
ponad tysiąc wysp, wysepek i raf (dokładnie 1185), z których wszystkie różnią się wielkością,
-
cudowne widoki – niesamowite klify i kaniony, Jeziora Plitwickie i miasta o długiej historii i przepięknej architekturze,
-
ciepły i słoneczny klimat oraz czyste wody Adriatyku – jest to jedno z najbardziej słonecznych wybrzeży w Europie,
-
państwo na Bałkanach – interesująca kultura.
Ponadto:
-
Chorwacja jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Rady Europy,
-
tutejsza waluta jest coraz bardziej stabilna,
-
rośnie produkcja przemysłowa,
-
rynek gospodarczy szybko się rozwija i jest obiecujący,
-
rząd zachęca do inwestycji zagranicznych.
Czy ta gospodarka ma przyszłość?
„Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku”
(Konfucjusz)
Jest rok 1991, Chorwacja ogłasza niepodległość. Od tego momentu zaczynają się znaczne postępy w przezwyciężaniu trudności charakterystycznych dla kraju po transformacji. Państwo zmaga się też z zakończoną cztery lata później wojną.
Przychodzi rok 2005. Chorwacja uzyskuje status kandydata do Unii Europejskiej. Negocjacje akcesyjne kończą się w czerwcu 2011 roku. Oficjalne przystąpienie w szeregi UE ma miejsce 1 lipca 2013 roku. Od kwietnia 2009 roku jest również członkiem NATO.
Ramy prawne Chorwacji opierają się na modelach austriackich i niemieckich. Acquis communautaire (wspólnotowy dorobek prawny) został w pełni przetransponowany do systemu prawnego tego kraju.
Acquis communautaire to dorobek prawny Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej.
Obejmuje on wszystkie traktaty założycielskie i akcesyjne oraz umowy międzynarodowe je zmieniające (tzw. prawo pierwotne), przepisy wydawane na ich podstawie przez organy Unii (prawo wtórne), umowy międzynarodowe zawarte przez Wspólnoty i Unię Europejską, orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości, a także deklaracje i rezolucje oraz zasady ogólne prawa wspólnotowego.
Warto pamiętać, że Konstytucja Republiki Chorwacji gwarantuje:
-
swobodny transfer kapitału,
-
bezpłatną repatriację zysków dla inwestorów,
-
równe prawa dla krajowych i zagranicznych podmiotów prywatnych i prawnych.
To powinieneś wiedzieć:
Chorwacka polityka jest stabilna.
Lokalna gospodarka należy do najbardziej rozwiniętych na terenie Europy Południowo-Wschodniej.
Chorwacki Bank Narodowy działa w oparciu o stały kurs walutowy powiązany z euro, lokalna waluta jest stabilna, a stopa inflacji niska. Do tego system bankowy pozostaje stabilny i dobrze skapitalizowany.
Nie można jednak pominąć kwestii wpływu globalnego kryzysu, który dotarł także tutaj i mocno dotknął Chorwację. Po sześciu latach recesji odnotowano wzrost PKB. Obecnie gospodarka nieustannie się ożywia, choć wciąż jest słaba i zarazem silnie uzależniona od popytu zewnętrznego.
Struktura gospodarki zdominowana jest przez sektor usług. Nie ma w tym nic dziwnego, dzieje się tak za sprawą dobrze rozwiniętego przemysłu turystycznego, będącego zresztą głównym motorem napędowym gospodarki.
Co roku kraj ten odwiedza ok. 16 mln turystów z Europy i całego świata. Oficjalnie mówi się, że w 2014 roku przychody z tego sektora przyniosły Chorwacji ok. 7,4 miliarda euro.
Na jakie inne sektory trzeba zwrócić uwagę? Są to:
-
energetyka,
-
infrastruktura,
-
farmacja,
-
zaawansowane techniki,
-
sektor bezpieczeństwa,
-
usługi,
-
nauki przyrodnicze,
-
żegluga morska.
Kraj ten potrzebuje wciąż głębokich reform strukturalnych, niestety te są dość opornie podejmowane przez kolejnych rządzących.
Co warto wiedzieć przed założeniem firmy w Chorwacji?
Porad udziela właściciel strony https://supertlumacz.pl/tlumaczenia-chorwacki/
Po pierwsze: Chorwackie przedsiębiorstwa są prawnie zobowiązane do posiadania księgowego. Składa on zeznania podatkowe, kontaktuje się z rządem,
Księgowy będzie składał zeznania podatkowe i PDV, oblicza wynagrodzenia dla wszystkich pracowników czy kontaktuje się z rządem.
Po drugie: PDV to system tutejszego podatku VAT (podatek od wartości dodanej).
PDV to 25%-podatek dodany do sprzedaży wszystkich przedmiotów (10% na wybrane produkty turystyczne). Jeśli jesteś zarejestrowany w systemie PDV masz prawo do zwrotu pieniędzy na wszystkie PDV, za które zapłaciła Twoja firma. Oznacza to również, że musisz płacić PDV za wszystkie wychodzące faktury, które równoważą to, co zapłaciłeś w PDV.
Po trzecie: dobrze rozważ stały adres swojej firmy, ponieważ jego zmiana jest tutaj bardzo kosztowną sprawą. Wynosi od 2 do 4 tys. kun.
Po czwarte: nie możesz wszystkiego potraktować jako wydatku. Jeśli chcesz ubiegać się o potraktowanie danego zakupu jako kosztownego miej na uwadze, że musi być fakturowany na firmę wraz z numerem identyfikacyjny OIB i z fakturą R1 (to oficjalna faktura, która spełnia określone wytyczne).
Po piąte: Akceptacja gotówki zwiększa twoje zobowiązanie do raportowania.
Wiąże się to ze zmianami przepisów. Od 1 stycznia 2013 roku wszystkie firmy, które zgadzają się na płatności gotówkowe muszą zakupić i używać oprogramowania fiskalne automatycznie raportujące każdą transakcję gotówkową.
Biznes po chorwacku
Jeśli masz pomysł na biznes w Chorwacji oto kilka praktycznych informacji:
-
standardowe godziny pracy to: 8.30-16.30,
-
nie ma tutaj czegoś takiego jak wynagrodzenie minimalne. Co prawda istnieje ustawowa płaca minimalna, ale dotyczy ona najniższej pensji za pracę na pełnym etacie,
-
w chwili obecnej nie ma oficjalnych funduszy dla zagranicznych inwestorów.
A jak wygląda Chorwacja etykieta biznesowa? Jest tu formalnie. Początkowo świat tutejszego biznesu może wydać się niedostępny i zarezerwowany dla ściśle określonej grupy osób.
Trzeba się przygotować, że z reguły spotkania są naprawdę długie. Uścisk dłoni to zwykła forma powitania. Nie używa się imion bez wyraźnego przyzwolenia drugiej strony.
Podczas spotkań formalnych zazwyczaj wymienia się wizytówki. Dobrze widziane są te dwujęzyczne. Ponadto Chorwacji doceniają bezpośrednią rozmowę.
Walt Disney mawiał: „Mam marzenia, potem konfrontuję je z tym, w co wierzę, śmiało podejmuję wyzwania i realizuję moją wizję tak, aby marzenia stały się rzeczywistością”. Jeśli twoim pragnieniem jest założenie działalności gospodarczej w Chorwacji, przeanalizuj potrzeby rynku i do dzieła! Gdybyś miał jakiekolwiek trudności formalne związane z barierą językową – dokumentacja, reaserch i inne – zgłoś się do profesjonalnego biura tłumaczeń. Zawodowy tłumacz to zawsze niezastąpiona pomoc w tego typu sprawach.